The regular season is over in AHSAA high school hoops and area tourney play starts this weekend. West Alabama is well-repped in the final Alabama Sports Writers Boys and Girls polls. Scroll down to see how your school fared:

Get our free mobile app

Final 2024 ASWA high school boys and girls basketball rankings

West Alabama Teams in BOLD

Alabama Sports Writers Association high school basketball rankings, the last of the season, began with teams reporting results to their local sports writers, and those writers nominating teams for consideration.

GIRLS

CLASS 7A

1. Bob Jones (25-3)

2. Sparkman (19-7)

3. Vestavia Hills (24-4)

4. Hoover (21-7)

5. Hewitt-Trussville (23-5)

6. Davidson (24-6)

7. Daphne (20-3)

8. Chelsea (23-4)

9. Auburn (22-4)

10. Prattville (18-5)

Others nominated: Central-Phenix City (17-9), Enterprise (20-5), Foley (15-7).

CLASS 6A

1. Hazel Green (24-4)

2. Clay-Chalkville (24-2)

3. Hillcrest-Tuscaloosa (22-7)

4. Park Crossing (24-1)

5. Huffman (20-7)

6. Mortimer Jordan (20-5)

7. Pike Road (22-4)

8. Hartselle (16-6)

9. McGill-Toolen (20-8)

10. Parker (17-6)

Others nominated: Briarwood (17-9), Chilton County (19-9), Homewood (22-6), Lee-Huntsville (16-12), Minor (16-10), Pelham (17-19).

CLASS 5A

1. Jasper (23-4)

2. Pleasant Grove (18-7)

3. Southside-Gadsden (22-5)

4. Moody (25-2)

5. Gulf Shores (23-6)

6. West Point (20-5)

7. Selma (21-1)

8. Scottsboro (21-6)

9. Arab (21-6)

10. Brewbaker Tech (14-14)

Others nominated: Carroll (17-7), Madison Academy (13-10), Sardis (20-9), St. Paul's (18-5).

CLASS 4A

1. Good Hope (25-2)

2. Prattville Christian (22-6)

3. Deshler (22-6)

4. Jackson (26-3)

5. Anniston (24-4)

6. Priceville (15-11)

7. Hale County (21-6)

8. Geneva (17-7)

9. UMS-Wright (22-6)

10. Handley (20-7)

Others nominated: Bibb County (22-3), Cherokee County (23-4), Cordova (19-6), Dora (19-4), Hamilton (21-5), T.R. Miller (19-4).

CLASS 3A

1. Lauderdale County (24-0)

2. Plainview (25-5)

3. Trinity (20-5)

4. Clements (19-8)

5. St. James (21-5)

6. Susan Moore (21-4)

7. Midfield (14-9)

8. Glencoe (18-9)

9. Sumter Central (10-8)

10. Southside-Selma (14-7)

Others nominated: Ashford (13-7), Childersburg (18-7), New Brockton (16-5), Monroe County (16-2), Northside Methodist (19-7), Providence Christian (19-7), Straughn (17-7).

CLASS 2A

1. Mars Hill Bible (17-6)

2. Decatur Heritage (22-4)

3. Locust Fork (18-4)

4. Cold Springs (22-4)

5. Lanett (17-4)

6. Sulligent (19-3)

7. Ider (17-10)

8. Sand Rock (21-7)

9. Abbeville (20-2)

10. Washington County (15-0)

Others nominated: Cottonwood (17-4), Horseshoe Bend (16-6), North Sand Mountain (15-9), Pisgah (16-10), Ranburne (14-3), Samson (16-6).

CLASS 1A

1. Spring Garden (26-1)

2. Skyline (18-7)

3. Belgreen (22-6)

4. Elba (22-4)

5. Shoals Christian (18-7)

6. Winterboro (14-5)

7. Marion County (12-13)

8. Cedar Bluff (19-10)

9. Brilliant (19-9)

10. Waterloo (20-9)

Others nominated: A.L. Johnson (10-4), Autaugaville (10-9), Athens Bible (11-6), Georgiana (12-10), Keith (12-8), Kinston (19-8).

AISA

1. Glenwood (23-5)

2. Edgewood Academy (25-3)

3. Sparta Academy (20-3)

4. Lee-Scott (14-8)

5. Fort Dale Academy (12-7)

6. Southern Academy (15-2)

7. Lakeside (11-12)

8. Hooper Academy (12-9)

9. Springwood (13-6)

10. Lowndes Academy (NA)

Others nominated: None.

BOYS

CLASS 7A

1. Huntsville (27-2)

2. Austin (25-4)

3. Hoover (23-3)

4. Central-Phenix City (14-5)

5. Vestavia Hills (20-5)

6. Baker (21-7)

7. Mary Montgomery (22-4)

8. Thompson (19-8)

9. Fairhope (20-5)

10. Auburn (23-5)

Others nominated: Albertville (23-7), Dothan (18-8), Enterprise (19-4), Hewitt-Trussville (18-9), JAG (NA)

CLASS 6A

1. Buckhorn (21-5)

2. Mountain Brook (21-6)

3. Paul Bryant (21-4)

4. Clay-Chalkville (20-8)

5. McGill-Toolen (21-6)

6. Fort Payne (25-2)

7. Cullman (19-8)

8. Helena (20-6)

9. Pinson Valley (15-10)

10. Northridge (22-4)

Others nominated: Homewood (20-8), Minor (19-7), Parker (20-9), Theodore (16-11).

CLASS 5A

1. Fairfield (23-2)

2. Valley (18-1)

3. Williamson (22-6)

4. Vigor (22-6)

5. Sardis (25-2)

6. Madison Academy (23-6)

7. Eufaula (21-6)

8. Scottsboro (16-8)

9. Ramsay (18-8)

10. Alexandria (19-7)

Others nominated: Carroll-Ozark (18-6), Charles Henderson (17-10), East Limestone (17-6), Jasper (19-7), Russellville (15-5), Selma (16-6), Springville (17-10), West Point (17-10).

CLASS 4A

1. Jackson (22-2)

2. White Plains (21-8)

3. Jacksonville (23-6)

4. Anniston (16-7)

5. Fultondale (16-7)

6. American Christian (20-6)

7. Wilcox Central (18-6)

8. Escambia Co. (13-8)

9. Andalusia (17-8)

10. Montevallo (17-7)

Others nominated: Brooks (20-5), Geneva (20-8), Good Hope (17-9).

CLASS 3A

1. Sumter Central (18-3)

2. Houston Academy (21-3)

3. Plainview (22-6)

4. Midfield (18-9)

5. Geraldine (19-6)

6. Providence Christian (20-5)

7. Cottage Hill (17-9)

8. Carbon Hill (21-5)

9. Hillcrest-Evergreen (25-4)

10. Montgomery Academy (21-7)

Others nominated: Danville (17-8), Glencoe (15-8), Oakman (13-4), Piedmont (13-10).

CLASS 2A

1. Mars Hill Bible (19-3)

2. LaFayette (19-6)

3. Red Bay (19-6)

4. Pisgah (12-8)

5. Collinsville (18-9)

6. Zion Chapel (20-7)

7. Tanner (14-6)

8. B.B. Comer (17-5)

9. Chickasaw (19-7)

10. Ariton (16-7)

Others nominated: Gaston (18-7).

CLASS 1A

1. Covenant Christian (19-8)

2. Georgiana (21-3)

3. Spring Garden (22-4)

4. Marion Co. (21-6)

5. Skyline (21-4)

6. McIntosh (21-4)

7. Keith (15-8)

8. Woodville (21-7)

9. Belgreen (15-6)

10. Florala (17-8)

Others nominated: Addison (17-5), Lynn (13-6), Pleasant Home (16-10), Red Level (12-9).

AISA

1. Bessemer Academy (20-1)

2. Springwood (20-4)

3. Valiant Cross (20-4)

4. Lee-Scott (20-5)

5. Glenwood (20-9)

6. Escambia Academy (15-2)

7. Abbeville Christian (17-7)

8. Wilcox Academy (15-2)

9. Patrician (16-1)

10. Evangel Christian (13-10)

Others nominated: Fort Dale Academy (12-6), Lowndes Academy (13-4)

Lies Auburn Fans Tell Themselves About Bama Football

Gallery Credit: Mary K

More From Tide 100.9